Autor Wiadomość
sylwunka
PostWysłany: Czw 11:54, 26 Sty 2006    Temat postu:

ale co do krolików twojej babci to podejzewam, ze one nie pupilkami tylko sa hodowane na zupke Razz biedne króliczki .. ja kieedys miałam dwa króliki i potem nie mieliśmy z nimi co zrobić to zabili je .. i zjedli Sad bardzo płakałam z moja mama .. no ale takie jest życie .. króliki są przeciez do jedzenie .. jak kury Sad
Hamtarka
PostWysłany: Śro 21:50, 25 Sty 2006    Temat postu:

No moja koleżanka tęz miałą białego króla. A teraz moja babcia ma mnóstwo królików Smile
sylwunka
PostWysłany: Śro 19:43, 25 Sty 2006    Temat postu:

hmmm .. króliki śmierdzą .. moja kooleżanka kiedyś miała króliczka i tak jej w domu jechało, że jak się weszło to odrazu się chciało wyjść .. fuj
Hamtarka
PostWysłany: Wto 17:25, 24 Sty 2006    Temat postu: Żywienie króla

Uważa się że hodowla królików może być opłacalna tylko wtedy gdy hodowca produkuje pasze na własny użytek, ewentualnie dokupuje niewielkie ilości pasz treściwych. Najbardziej opłacalne są małe hodowle, w których hodowca karmi zwierzęta odpadkami z gospodarstwa domowego i paszami darmowymi, czyli takimi jakie nie wymagają specjalnej uprawy lub zakupu.
W dążeniu do jak najtańszej hodowli należy stosować zasadę racjonalnego żywienia, polega ona na tym że w paszach jak najtańszych dostarcza się zwierzętom jak najwięcej białka, tłuszczu, węglowodanów oraz soli mineralnych i witamin.
Pasze treściwe
Ta grupa pasz jest źródłem białka, które stanowi budulec ciała zwierząt i ich okrywy włosowej. Przy niedostatecznej ilości białka u zwierząt ich wzrost zostaje zahamowany a futro nie osiąga typowej gęstości i długości włosów. Paszami treściwymi należy szczególnie karmić: matki karmiące i w czasie ciąży, samce kryjące, młodzież w czasie intensywnego wzrostu i wszystkie grupy zwierząt w czasie linienia i dojrzewania futra zimowego.
Do najważniejszych w tej grupie pasz należy przede wszystkim owies, którego stosowanie w żywieniu królików jest najbardziej powszechne. Ziarno innych gatunków zburz, jak: jęczmień, kukurydza, pszenica i żyto, stosowane w postaci śrutowanych pośladów lub też otrąb pozostałych z przemiału na mąkę lub kaszę (jęczmień). Szczególnie wartościowe są otręby pszenne, jako działające dietetycznie i mlekopędne. Bardzo dobre wyniki osiąga się, żywiąc króliki mieszanką ( w równych ilościach) owsa z gniecionym jęczmieniem.
W żywieniu królików można również stosować ziarno niektórych roślin motylkowych, takich jak: bób, bobik, groch, peluszka, łubin słodki i soczewica. Ziarno tych roślin może być podawane w postaci naturalnej, po namoczeniu i spęcznieniu albo w postaci śruty. Pokarm ten odznacza się wysoką zawartością białka oraz wapnia i fosforu, stanowi więc szczególną cenną karmę dla królików.
Ziarno roślin oleistych, z wyjątkiem rzepaku, może być stosowane jako dodatek do innych pasz treściwych. Szczególnie dobrze działa na zwierzęta gniecione lub mielone nasiona siemie lnianego, zadawane w ilości 4 - 5 gram na sztukę. Działa zwiększ ono mleczność samic karmiących i wpływa dodatnio na jakość futra, nadając włosom jedwabistość i połysk.
Produkowane przez różne fabryki pokarmy dla trzody chlewnej i drobiu (a ostatnio i dla królików) są paszami wysokobiałkowymi. Pasze te są dwukrotnie pożywniejsze od zburz, a co za tym idzie mogą być zadawane królika w mniejszej ilości (w stosunku do zbóż).

od admina : pisz bez błędów :p[/b]

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group